spacejoy-9M66C_w_ToM-unsplash

מורידים הילוך

מנצ'י מלר

בעולם שבו רכישת ספה חדשה יכולה להתבצע באמצעות כמה קליקים על העכבר, ישנה גם מגמה הפוכה בעולם העיצוב ששמה דגש על תהליך איטי יותר. כחלק מתנועת ההאטה, עיצוב איטי מתמקד בתהליך, במקורות ובחומרים, מתוך תחושות הערכה לסביבה ולפרטים...

בעולם שבו רכישת ספה חדשה יכולה להתבצע באמצעות כמה קליקים על העכבר, ישנה גם מגמה הפוכה בעולם העיצוב ששמה דגש על תהליך איטי יותר. כחלק מתנועת ההאטה, עיצוב איטי מתמקד בתהליך, במקורות ובחומרים, מתוך תחושות הערכה לסביבה ולפרטים.

תנועת ההאטה (Slow Movement), שהחלה באיטליה בשנות השמונים עם תנועת המזון האיטי בתגובה להתפשטות רשתות המזון המהיר, מציעה גישה איטית יותר להמולה היומיומית של החיים. בבסיסה, זוהי דרך חיים שחוגגת את הדברים הקטנים – אותם רגעים בחיי היום-יום שלנו שמשמחים אותנו או מרגיעים אותנו כשאנחנו לחוצים. הדגש הוא על ליהנות מהחיים, להתחבר לאחרים, לדאוג לעצמכם, להיות מודעים ונוכחים בסביבתכם ולהפחית את רמות המתח בחייכם כדי שתוכלו להיות פרודוקטיביים ולחיות יותר.

תנועת עיצוב הפנים האיטי, ששמה את עקרונות הגמישות ורווחת יושבי הבית במרכז, היא עניין של אורח חיים – לא טרנד. המטרה היא לא לגרום לבית שלכם להיראות כמו פינטרסט או אינסטגרם, אלא למצוא אושר ביומיום על ידי יצירת חללים פרקטיים, נוחים ואסתטיים המשקפים אתכם כפרטים ושבהם תוכלו להירגע, ליהנות ולסגת אליהם מהכאוס של העולם שבחוץ. היא מעודדת למלא את הבית בכל הטוב האורגני – בין אם באמצעות צורות בהשראת הטבע או הכנסת יותר אור טבעי לחלל.

אז הצטרפו לתנועה! המשיכו לקרוא כדי ללמוד כיצד עיצוב איטי יכול לתת לכם את הבית שאתם באמת רוצים לחיות בו.

 

1-בחרו בריהוט בר קיימא

אחד מעקרונות המפתח של תנועת העיצוב האיטי הוא שימת דגש על עיצוב אקולוגי, כלומר על רכישת רהיטים ופריטים המיוצרים מחומרים ובתהליכים ברי קיימא.

מה הופך רהיטים לברי קיימא? חפשו רהיטים מחומרי גלם מתחדשים המיוצרים בדרכים ידידותיות לסביבה וניתנים למיחזור לאחר השימוש. חישבו על עץ בר קיימא, במבוק, כותנה וחומרים חדשים כמו אצות. ריהוט עשוי מחומרים ממוחזרים, כמו בקבוקי PET או סיבי עץ ישנים, הם חלופה נוספת. בנוסף לחומרים המרכזיים, וודאו שהצבע, הזיגוג וציפויים אחרים נקיים מחומרים מזיקים ועומדים בכל התקנים הנדרשים על מנת להסיר כל חשש בריאותי.

השימוש בחומרים טבעיים בבית מקדם רווחה, קיימות וסגנון מעודן. אמצו את הפגמים וחוסר העקביות הטבעיים בחומרים אורגניים, כמו שולחן מעץ או מאבן טבעית. לטקסטיל, השתמשו בבדים טבעיים עבור מצעים, וילונות או ראש המיטה.

2קנו לאט יותר

הכוונה היא לא שאתם צריכים לבלות יותר זמן בחנות, אלא שאתם צריכים לשקול היטב את הרכישות שלכם לפני שאתם מתחייבים. עם קניות דחף וקניות מקוונות בקליק אחד שמובילות להרבה רכישות לא מתוכננות, לפעמים קשה לזכור שקניות מגיעות גם עם אחריות. כאשר אנחנו מחליטים לקנות עוד כרית נוי קטנה, בדרך כלל אנחנו לא חושבים על איפה היא תהיה בעוד חמש שנים? האם היא עדיין תשב על הספה שלנו, או שהיא תמצא את מקומה במזבלה… אבל אם נאט את הקניות שלנו, נוכל להפחית את הפסולת ולאהוב את כל מה שאנחנו חיים איתו יותר.

כאשר אתם יוצאים לקניות, בחרו פריטים שתרצו לשמור במשך שנים רבות. רהיט איכותי בעיצוב נצחי יכול לשמש שנים רבות ולהעביר אותו לדור הבא. על ידי שמירה על הרהיטים שלכם לאורך זמן, אתם יכולים להאט את המחזור המהיר של קנייה וזריקה.

3-בחרו ברהיטים מודולריים

בדרך כלל, כאשר אנשים רוכשים ריהוט לבית, הם מתמקדים במבחר של הספק ולא חושבים מה הם באמת צריכים או יצטרכו בעתיד. יכולת הסתגלות וכיצד פריטי הריהוט עונים על צרכים עתידיים משתנים הם בין העקרונות העיקריים של עיצוב איטי. אז במקום לזרוק ולקנות חדש ועל מנת להכניס את אלמנט הגמישות לתוך הבית שלכם, בחרו בפריטים שניתן להשתמש בהם במספר דרכים ובמקומות שונים.

ריהוט מודולרי הוא אוסף של פריטי ריהוט שניתן לסדר במגוון דרכים כדי לענות על הצרכים הספציפיים שלכם. ניתן לבנות אותו בכל דרך שתרצו, וניתן לפרק אותו ולהחזיר אותו לסדר המקורי שלו לפי הצורך. יחידת מדפים המאפשרת לכם להוסיף אחסון לפי הצורך, או לחלופין התקנת מדפים צפים, הן דוגמאות טובות לדרך שבה רהיטים מודולריים יכולים להתאים את עצמם לכל חלל בו אנו חיים, ללא צורך בקניית רהיטים חדשים.

4-קנו פריטים שמיוצרים בעבודת יד או שמקפידים על סחר הוגן

עיצוב איטי עוסק לא רק במוצרים שנוצרו, אלא גם באנשים שמאחוריהם – או, במילים אחרות, אחריות חברתית. המשמעות היא שתנאי עבודה טובים ושכר הוגן הם שיקולים חשובים בכל הנוגע לקניית רהיטים במצפון נקי. שימוש בחומרי גלם וספקים מקומיים, בשילוב עם שמירה על הייצור המקומי, משפר משמעותית את טביעת הרגל הפחמנית של פריט ריהוט.

קנייה מבעל מלאכה מקומי היא הדרך הקלה ביותר לגלות יותר על האנשים והתהליכים שנכנסים לרהיט שבחרתם, אבל יש גם דרכים ללמוד יותר על הנושאים הללו בעת קניות באינטרנט. אם אתם משתמש ב-Etsy, למשל, שלחו הודעה ישירות למוכר לקבלת מידע נוסף, או חפשו אתרים המחויבים לסטנדרטים של סחר הוגן.

תנועת עיצוב הפנים האיטי, ששמה את עקרונות הגמישות ורווחת יושבי הבית במרכז, היא עניין של אורח חיים – לא טרנד

5-צרו סביבה מרגיעה

כדי לעזור להרגיע את הלחצים היומיומיים שלנו ולהאט את אורח החיים שלנו, חללים עם פלטות צבעים נייטרליות מספקים באופן מיידי סביבה מרגיעה. חישבו על ריהוט מעץ טבעי, בגוונים בהירים ובצבעים מן הטבע. עציצים יפים בבית יכולים להכניס צבע וחיים לחלל ובנוסף יש להם את היתרון הנוסף של ניקוי האוויר ממזהמים ורעלים, שעלולים לגרום ללחץ וחרדה אם נושמים אותם כל יום.

כדי להכניס את העיצוב האיטי למטבח, שהוא החלל העמוס ביותר בבית, חפשו את האיזון הנכון של עיצוב חכם ופשוט – כך שתוכלו להעניק לאורחים חווית אירוח מוצלחת אבל שתרגישו בנוח מספיק כדי לקחת את הכל באיזי וליהנות בעצמכם. זה הרי חלק מרכזי בתנועת החיים האיטיים, אחרי הכל.

תאורה היא חיונית ליצירת מרחב מרגיע ומסביר פנים. שקלו את אפשרויות התאורה ובחרו באווירה שמרגיעה את החלל והנשמה. עיזרו לחלל שלכם להיראות גדול, מואר ומרווח יותר על ידי ניצול האור הטבעי בכל מקום אפשרי. זה יגרום לכם להרגיש יותר ערניים ואנרגטיים ולהפחית מתחים.

6-הרשו לבית לצמוח איתכם

יש אנשים שעוברים למקום חדש, מרהטים אותו תוך שבועיים, ושמחים לשים סוף לתהליך העיצוב. ויש כאלה שרואים בבית שלהם פרויקט מתמשך, ללא תאריך סיום ספציפי. אם לא תמהרו בתהליך, תוכלו לבנות בית שמשקף אתכם באמת, במקום טרנדים חולפים. השאירו קצת מקום וקירות ריקים לפריטים שתגלו בדרך, או ליצירות אמנות שתמצאו בטיול עתידי. אם ניתן לעצמנו רשות להאט, יתכן שנגלה שהבית אינו מקום סטטי, אלא משהו שמשתנה יחד איתנו.

בחירת יצירות אמנות היא החלטה אישית ואינדיבידואלית מאוד, שהיא לא רק חיונית כשכבה אחרונה של עיצוב הבית, אלא גם מהווה הצהרה על הערכים והחוויות של בעלי הבית. שום דבר לא מציג את המורכבויות של אדם כמו יצירות האמנות האהובות עליו. בחרו ביצירות אמנות בעלות משמעות עבורכם ושישמחו אתכם.

צריכים עזרה בעיצוב? אני תמיד שמחה לייעץ, לתת טיפים ולעזור בשאלות עיצוביות ובנושא תורת הפנג שואי.

Chao

מנצ’י

תגובות גבירותי ורבותי, תגובות

שתפו:

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn

מאמרים נוספים שתאהבו

איך תשדרגו את חדר המגורים?

חדר מגורים, חדר אורחים או סלון – זה החדר שבו שוכן לב העיצוב בבית. בכל חדר בבית יש מקום למגע עיצובי וחותמת אישית, אבל חדר האורחים הוא חלון הראווה של החזון והחלום העיצוביים שלכם. זה החדר שנועד להרשים, לתת את הטון לבית כולו וכאן אפשר רגע לצאת מהחשיבה הפרקטית ולתת לדמיון לקחת את המושכות

איך להפוך דירה שכורה לבית אמיתי

הגעתם לדירה שכורה. בין אם מדובר בשכירות לטווח קצר או ארוך, חשוב מאוד שלא תוותרו על עיצוב ועל האמירה שלכם בחלל. זה לא ממש משנה כמה אנשים גרו בה לפניכם, או כמה אנשים יגורו בה אחריכם. עכשיו זה הבית שלכם והוא צריך לשקף את הסגנון שלכם, כדי שתרגישו כמה שיותר בבית…

צבעי השנה 2023

שנה חדשה היא העיתוי המושלם להציב לעצמנו יעדים ומטרות לשנה הבאה. בזמן שהטרנדים של השנה שעברה מאחורינו וטרנדים חדשים כבר נראים באופק, זאת גם הזדמנות מצוינת לחשוב על מגוון השינויים שאתם יכולים לבצע בעיצוב הפנים של החלל שלכם…

מיינדפולנס בעיצוב

שפע מחקרים מוכיחים כעת את מה שתרבויות עתיקות כמו תורת הפנג שואי כבר ידעו במשך שנים – האופן שבו אנחנו מארגנים את מרחב המחיה שלנו, ומה שאנחנו עושים בו, משפיעים עמוקות על מצב הרוח ועל תחושת הרווחה שלנו. על כן, תשומת הלב למיינדפולנס הוא תחום מתפתח בעיצוב פנים ואדריכלות…

נגישות